App név: | Caelum |
Ár: | ingyenes |
Verzió: | 1.0 |
Frissítve: | 2013.09.08. |
Nyelv: |
magyar, angol |
Platform: |
Firefox OS, Android, Desktop |
Szerző: | Ágg Bence |
- hibát talált
- új funkcióra tartana igényt.
Bemutatás
A Caelum nyílt webes csillagtérkép alkalmazásként a csillagok kedvező együttállásának örvendhet, hiszen születését nem sokkal megelőzve olyan ragyogó fénypontok tűntek fel a hajnali horizonton, mint a Firefox OS-szel meghajtott, a nyílt web vízióját előrevetítő okos telefonok. Az egyszerű csillagtérkép alkalmazás pont ezen új platform által kínált úttörő technológiákat kívánja felhasználni arra, hogy az enyhe nyári estéken az égboltot fürkésző, vagy éppen a metsző téli hidegben is helytálló amatőr csillagászok tudásszomját egy érintésre kielégítse.
Funkciók
A Caelum a Firefox OS-ben rejlő lehetőségeket kiaknázva az alábbi funkciókat kínálja:
- az alkalmazás internetkapcsolat nélkül is működik (a Wikipedia cikkek természetesen offline módban nem érhetők el)
- a földrajzi koordináták és a pontos idő felhasználásával a Föld forgásából származó elmozdulást az alkalmazás 5 másodpercenként korrigálja, így több órás égkémlelés után is pontosan a megfigyelő feje fölött látható égboltot mutatja
- több mint 15500 csillagot jelenít meg, ezek közül 220-nak a köznapi nevét is megmutatja (fehér feliratok)
- tartalmazza mind a 88 közismert csillagkép körvonalát (fehér), határvonalait (szürke) és nevét (narancssárga feliratok)
- megkönnyítendő a tájékozódást türkizkék színben megjeleníti az égi szélességi (deklináció, 10 fokos beosztás) és a hosszúsági vonalakat (rektaszcenzió, 1 órás beosztás)
- bármely csillagot megérintve (kattintva) megmutatja azok legalapvetőbb adatait: név/azonosító szám, fényrend (magnitúdó), távolság (fényévekben)
- a legfényesebb csillagok esetében lehetővé teszi a csillagot bemutató Wikipedia cikk közvetlen elérést anélkül, hogy a böngészőt meg kellene nyitni
- tág határok között zoomolható (a teljes égbolttól egészen a néhány szögperces nagyításig)
- zoomolás közben intelligens módon jeleníti meg, illetve rejti el az egyes csillagokat és azok neveit a fényességük alapján, ezáltal javítva az áttekinthetőséget és optimalizálva a teljesítményt
Használati utasítás
Mozgatás
A képernyőn húzva ujjunkat a megjelenített égbolt területet mozgathatjuk. (Asztali számítógép esetén a bal egér gomb lenyomása utáni húzással érhetjük el ugyanezt.)
Zoomolás
A két ujjunk távolításával ráközelíthetünk az éggömb egy adott területére, míg ujjaink közelítésével csökkenthetjük a megjelenített terület részletgazdagságát. (A zoomolás asztali számítógép esetén az egér görgőjével valósítható meg.)
Csillag kiválasztása
Egy csillagot megérintve (rákkattintva) a képernyő alján sötét alapon megjelenik a csillag adatlapja, míg a kijelölt csillag körül vörös karika tűnik fel.
A fényesebb csillagok esetében az adatlap jobb oldalán feltűnik egy Wikipedia ikon is.
A Wikipedia ikonra kattintva megjelenik (online használat esetén) a csillagot bemutató Wikipedia cikk.
Innen a jobb alsó sarokban látható Wikipedia kilépés gombbal juthatunk vissza a csillagtérképre.
Nyelv választás
A képernyő jobb felső sarkán látható zászló ikont megérintve (rákattintva) kiválasztható, hogy milyen nyelven jelenjenek meg az egyes feliratok. Az alkalmazás jelenleg a magyar és az angol nyelvet támogatja.
Névjegy
A nyelvválasztó gomb (zászló) melletti o)} (suopte) ikon megérintésével (rákattintva) megjeleníthető a az alkalmazás névjegye, mely többek között tartalmazza a verziót.
Technológiák
- Geolocation API
- HTML5 AppCache
- HTML5 Canvas
- HTML5 Touch Events (multitouch)
Tervezett funkciók
- a teljesítmény javítása a WebGL technológia segítségével
- a DeviceOrientation API segítségével azon égterület mutatása, amerre a felhasználó a készüléket tartja
- bolygók, galaxisok, csillaghalmazok megjelenítése
- részletes beállítási lehetőségek
Források
- Csillag koordináták és magnitúdók a Hipparcos katalógusból
- A 88 standard csillagkép körvonala és neve a Nemzetközi Csillagászati Szervezet (IAU) listájáról
- A csillagképek határvonalai a VizieR katalógus felhasználásával
- A számos JavaScript forrásfájl egységes kezelését a Require.JS tette lehetővé
- Az alkalmazás elkészítésében ezen kívül nélkülözhetetlen volt számtalan a Wikipedián fellelhető leírás áttanulmányozása